2019-2020 Tentative Graduate Courses Timetable

F = First Term (Monday, September 9 to Wednesday, December 4, 2019)
S = Second Term (Monday, January 6 to Friday, April 3, 2020)

WINTER SEMESTER CORE COURSES FINAL EXAMS SCHEDULE:

  • Analysis:
  • Algebra:  Monday, April 20, 9:00 - 11:00 a.m., BA6183
  • Topology: Thursday, April 9, 12:00 - 3:00 p.m., BA6183
  • Probability: 
  • PDE: Thursday, April 16, 12:00 - 3:00 p.m., BA6183

COMPREHENSIVE EXAMS:

  • Analysis:  Wednesday, September 4, 2019, 10:00 a.m. - 1:00 p.m. in BA6183
  • Algebra:  Thursday, September 5, 2019, 1:00 - 4:00 p.m. in BA6183
  • Topology:  Friday, September 6, 2019, 10:00 a.m. - 1:00 p.m. in   BA6183
  • Probability: Wednesday, September 18, 2019 6:00 - 9:00 p.m. in BA6180
  • Exam in PDE will be offered upon request

Graduate Students Orientation: Wednesday, September 4, 2019, 1:30 p.m. - 5:30 p.m. (Math Lounge/BA6183)

Course NumberCourse NameInstructorTimeRoom

CORE COURSES

MAT1000HF
MAT457H1F
Real Analysis I
J. Bland M 11
W 10-12
ESB149
MAT1001HS
MAT458H1S
Real Analysis II
A. Burchard MWF 10 BA6183
MAT1002HS
MAT454H1S
Complex Analysis
E. Bierstone MWF 11 BA6183
MAT1060HF Partial Differential Equations I I. M. Sigal W 5
F 3-5
First lecture: Friday, Sept. 13
BA2165
BA6183
MAT1061HS Partial Differential Equations II K. Serkh T 3
Th 12-2
BA6183
MAT1100HF Algebra I F. Herzig M 10
Th 1-3
BA6183
MAT1101HS Algebra II J. Arthur MWF 12 BA6183
MAT1300HF Topology I K. Rafi T 11-1
Th 11
BA6183
MAT1301HS Topology II V. Kapovitch T 2
Th 2-4
BA6183
MAT1600HF

Mathematical Probability I D. Panchenko T Th 9:30-11 BA6183
MAT1601HS

Mathematical Probability II J. Quastel T 10-12
Th 10
BA6183


CROSS-LISTED COURSES

MAT1011HF
MAT436H1F
 Introduction to Linear Operators G. Elliott MWF 2 GB248
MAT1016HS
MAT437H1S
 Topics in Operator Algebras: K-Theory and C*-Algebras G. Elliott MWF 2 HU1018
MAT1155HS
MAT448H1S
Introduction to Commutative Algebra and Algebraic Geometry P. Milman F 3-6 BA6183
MAT1196HS
MAT445H1S
Representation Theory J. Arthur MWF 1 BA6183
MAT1202HF
MAT417H1F
Analytic Number Theory J. Friedlander M 12-2
W 12
BA6183
MAT1302HS
APM461H1S
Combinatorial Methods A. Nabutovsky T 11
Th 10-12
BAB026
SS2111
MAT1342HF
MAT464H1F
​Introduction to Differential Geometry V. Kapovitch M 11
Th 3-5
BA6183
MAT1404HF
MAT409H1F
Set Theory W. Weiss M 5-8 BA6183
MAT1508HS
APM446H1S
Applied Non-Linear Equations J. Arbunich Th 5-6
F  3-5
MY317
MAT1700HS
APM426H1S
General Relativity S. Czimek M 1-3
W 10
BAB024
MAT1723HS
APM421H1S
Quantum Mechanics M. Gualtieri W 1
F 2-4
RS208
MAT1751HF
CSC2451HF
Quantum Computing, Foundations to Frontier H. Yuen W 1-3 RS211
MAT1901HF
MAT482H1F
Reading in Pure Mathematics: Topics in Mathematical Logic
S. Todorcevic T 1-3
Th 12
First class Thurs. Sept. 12
BA6183
MAT1856HS
APM466H1S
Mathematical Theory of Finance L. Seco M11-2 KP108

 


TOPICS COURSES

MAT1007HF Topics in Complex Variables: Geometric Function Theory I. Binder M 11
W 10-12
BA6180
MAT1034HF Topics in Harmonic Analysis: Harmonic Analysis and Application to PDES F. Pusateri M 3
T 2-4
BA6180
MAT1120HF Lie ​Groups and Lie Algebras E. Meinrenken W 1
F 12-2
BA6183
MAT1128HF Topics in Probability:  Directed last passage percolation, polymers and exclusion processes B. Virag
J. Quastel
K. Khanin
W 2-4
F 11
BA6180
BA6183
MAT1191HF Topics in Algebraic Geometry: Category O for semi-simple and Kac-Moody algebras A. Braverman T 10-1 BA6180
MAT1191HS Topics in Algebraic Geometry: Algebraic Geometry and Convex Geometry A. Khovanskii T 10-12
Th 10
First lecture Jan. 9
FI210
MAT1199HS Automorphic Forms: Introduction to Siegel Modular Forms H. Kim M 3
W F 11
BA6180
MAT1210HF Topics in Number Theory: Arithmetic of Shimura curves S. Kudla M 1-3
W 12
BA6180
HU1018
MAT1210HS Topics in Number Theory:  Elliptic curves and elliptic surfaces J. Desjardins T 1-3
Th 1
First class: Jan. 27
HU1018
MAT1309HS Geometrical Inequalities Y. Liokumovich W 12-2
F 1
BA6180
MAT1312HF ​Topics in Geometry: Generalized Kahler geometry M. Gualtieri W 12
F 10-12
BA6180
MAT1312HS Topics in Geometry: Topology and geometry of torus actions and related combinatorics L. Jeffrey T 12
Th 11-1
FI210
MAT1314HS Introduction to Noncommutative Geometry G. Elliott MWF 3 HU1018
MAT1347HS Topics in Symplectic Geometry and Topology: Integrable Systems  B. Khesin Th 10-1 BA6180
MAT1435HS Set Theory: Descriptive Set Theory S. Todorcevic T 1
Th 1-3
First lecture Jan. 16
BA6180
MAT1800HF Methods of Applied Mathematics I A. Stinchcombe T 3-5
F 10
BA6183
MAT1801HS Methods of Applied Mathematics II W. Yu T 12-2
Th 11
BA6183
MAT1845HS Introduction to Fractal Geometry and Chaos Theory M. Marcolli M 1
T 10-12
BA6180
JEB1433HS Medical Imaging A. Nachman Th 10-1 MY430
MAT1499HS Teaching Large Classes J. Repka W 9-11 BA6180
MAT3001HF Seminar in Pure Mathematics X. de la Ossa First class Nov. 1
FI
MAT3001HS Seminar in Pure Mathematics: The Homotopy Theory of Polyhedral Products Anthony Bahri
Taras Panov
Stephen Theriault
First class Jan. 8
12:30 p.m.
FI210
MAT3001HS Seminar in Pure Mathematics: Classifying Spaces and Cohomological Finiteness Conditions of Groups B. Nucinkis TBA FI210

Key to building codes:

AB--Astronomy and Astrophysics, 50 St. George Street
BA
--Bahen Centre, 40 St. George Street
ES--Earth Sciences Centre, 5 Bancroft Avenue
FI--Fields Institute, 222 College Street
GB
--Galbraith Building, 35 St. George Street
HU--215 Huron Street, 10th Floor
KP--Koffler House, 569 Spadina Avenue
LM--Lash Miller Chemical Labs, 80 St. George Street
MC--Mechanical Engineering Bldg, 5 King's College Road
MY
--Myhal Centre MCEIE, 55 St George Street
RS--Rosebrugh Building, 164 College Street
RW--Ramsay Wright Laboratories, 25 Harbord Street


Last updated: January 7, 2020

MAT3001H